15 lipca 2010

Columbia Ravenous Trail

Test męskich butów do biegania w terenie Columbia Ravenous Trail z kolekcji Wiosna 2010

Przedmiot i charakter testu 
  • Model: Columbia Ravenous Trail, męskie
  • Przebieg: ok. 110 km,  w tym trzy starty w biegach przełajowych (dwa biegi I Grand Prix Poznania w biegach przełajowych oraz Malta Trail Running)
  • Gdzie testowane: drogi leśne i parkowe, drogi szutrowe, piaszczyste i kamieniste, trawa, tereny pagórkowate, a także podłoża asfaltowe i betonowe
  • Warunki pogodowe podczas testu: buty testowane w okresie wiosennym, w zakresie temperatury od +8 do +28°C, zarówno w warunkach suchych jak i wilgotnych, a także podczas intensywnych opadów atmosferycznych
Wrażenie ogólne

Po założeniu but doskonale przylega do stopy, za wyjątkiem okolicy pięt – w pierwszym momencie odniosłem wrażenie, że pięty są luźne. Wrażenie to jednak minęło krótko po rozpoczęciu biegu (o czym szerzej w dalszej części tekstu). Przednia część buta zapewnia odpowiednią ilość miejsca na palce.
Buty z wyglądu sprawiają wrażenie lekkich i szybkich, natomiast profilowana podeszwa nadaję butom pewnej drapieżności (hasło, którym producent promuje model, „Twoje drapieżne buty”, wydaje się zatem jak najbardziej trafne). Wrażenie to potęgowane jest przez „efekt osy”, czyli czarno-żółtą kolorystykę (model męski dostępny jest również w wersjach szaro-zielonej oraz szaro-czerwonej). Ciekawym elementem jest wykonany z przezroczystego tworzywa wspornik pięty, który wyjątkowo umieszczony został na zewnątrz buta.
Cechy biomechaniczne

Amortyzacja

Podeszwa wykonana z lekkiej dwuskładnikowej pianki Techlite, dość twarda w obrębie pięty oraz umiarkowanie miękka w śródstopiu, charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją, przy czym nie izoluje całkowicie od podłoża. But zapewnia komfort biegania nawet na podłożu kamienistym – nierówności są odczuwalne dla stopy, nie powodując jednak żadnych nieprzyjemnych doznań. O ile nie mamy kłopotów ze stopami (takich jak np. odciski), but pozwala cieszyć się nie tylko biegiem ale i kontaktem z podłożem (określiłbym to jako „naturalną amortyzację”).
Mimo że są to buty przeznaczone do biegania w terenie, gdy zachodzi potrzeba pokonania krótkich odcinków po nawierzchniach asfaltowych lub betonowych, również zapewniają wysoki komfort biegu.

Stabilizacja   

System wsparcie pięty, również wykonany w technologii Techlite, zapewnia nie budzącą zastrzeżeń stabilizacje i pozwala cieszyć się z biegu w praktycznie każdych warunkach.
Cechy użytkowe

Dopasowanie cholewki

But doskonale trzyma się stopy – noga nie jest ani zbyt mocno opięta, ani też nie jest zbyt luźna. Wszyty język zapewnia dodatkową ochronę przed wpadającymi do środka kamykami. Jedyne zastrzeżenie mogą budzić sznurowadła, które (gdy nie przyłożymy szczególnej uwagi do ich zawiązania) mają tendencję do rozwiązywania się podczas biegu.
Jak już napisałem wcześniej, bezpośrednio po założeniu odniosłem wrażenie, że pięty są zbyt luźne. Wrażenie to jednak znika prawie natychmiast po rozpoczęciu biegu. Materiał Technilite, z którego wykonano system wsparcia pięty, charakteryzuje się tzw. termoformowalnością, co oznacza, że pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu pięty.

Dynamika

Pierwsze wrażenie lekkości i szybkości całkowicie potwierdza się biegu. Buty są sprężyste dzięki czemu w dużym stopniu oddają energię zaangażowaną w ruch i doskonale przetaczają się po podłożu. Na płaskim terenie wręcz zachęcają do szybkiego biegu, co odczułem zwłaszcza podczas szóstego biegu Grand Prix Poznania w biegach przełajowych.

Przyczepność

Bieżnik Omni-Grip wykonany z dwóch rodzajów gumy zapewnia doskonałą przyczepność w praktycznie każdych warunkach, zarówno na ścieżkach ubitych jak i luźnym piasku, ale również pozwala pokonać strome podbiegi i zbiegi, a także przeszkody terenowe takie jak powalone konary drzew. Bieżnik zachodzi na czubek buta na ok. 2 cm, co dodatkowo chroni stopę przed uderzeniem w kamienie lub korzenie drzew.

Wodoodporność

Buty nie zostały wykonane jako wodoodporne, więc po wbiegnięciu w głębszą kałużę lub wysoką mokrą trawę prawie natychmiast zamakają. Jednak równie szybko woda odprowadzona jest na zewnątrz buta. Pozwala to na komfortowe bieganie nawet w warunkach intensywnych opadów deszczu.

Oddychalność

Konstrukcja buta zapewnia bardzo dobrą wentylację stopy. Dodatkowo wkładka posiada właściwości antybakteryjne. Sprawiło to, że po przebiegnięciu ponad stu kilometrów w temperaturze otoczenia zbliżającej się niekiedy do 30°C, but pachnie „nowością”.
Na jedyną krytyczną uwagę (poza przytoczoną powyżej, mimo wszystko drugorzędną, kwestią sznurówek) zasługuje to, iż umieszczenie przezroczystego elementu wspierającego pietę na zewnątrz buta sprawia, iż za wspomnianym elementem z biegiem czasu gromadzi się trudny do usunięcia brud.
Mimo tego drobnego niuansu, buty Columbia Ravenous Trail należy uznać za doskonałe buty dla amatorów biegania w terenie, a biegaczy, który dotychczas biegali głownie po utwardzonych trasach może wręcz zachęcić do porzucenia utartych szlaków i wyruszenia na leśne drogi i bezdroża. Pozwalają cieszyć się nie tylko biegiem, ale również pełnym kontaktem z przyrodą.

Opis techniczny buta

Buty terenowe Ravenous charakteryzuje nowy system podparcia pięty wykonany w technologii 3D Techlite, zapewniający pełne dopasowanie i stabilność stopy nawet w trudnym terenie. Wygodę gwarantuje profilowane podbicie buta z wykorzystaniem technologii Techlite. Doskonała przyczepność to z kolei zasługa podeszwy zewnętrznej wykonanej z dwuskładnikowej gumy, wykorzystującej technologię Omni-Grip. Profilowana wkładka wewnętrzna Contour Comfort zapewnia idealną amortyzację pięty, wsparcie łuku stopy oraz zapobiega tworzeniu się brzydkich zapachów. Wszywany język zabezpiecza przed wpadającymi do buta kamykami.
W tekście wykorzystano zdjęcia własne, pochodzące z materiałów producenta oraz fotografię wykonaną przez Piotr Kosmalę podczas Malta Trail Running.
Test przeprowadzono dla portalu eTrampki.pl.

1 komentarz:

  1. Matko, myślałam, że wyjechałeś na jakieś przełaje do Kolumbii! Dopiero po chwili zorientowałam się, że chodzi o test butów ;-)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...